Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

NÁŠ PŘÍBĚH

Tucan CAFÉ / NÁŠ PŘÍBĚH

KDO JSME?

Jsme Tucani – tým baristů pod vedením Honzy Kopřivy, snílka, který se nebojí jít za svými sny.

Historický dům U Kašlíků jsme zbavili tisíce děr po hmoždinkách, odkryli historický strop a ukázali Valmezákům, že si i v jejich městě můžou dopřát vynikající výběrovou kávu nebo filtr.

Tucaní rodina je veliká, není to jen „firemní hlavička“ a dost možná patříte mezi nás.

Příprava kávy

PŘÍBĚH SE ZAČAL PSÁT PŘED ŠESTI LETY…

Kavárnu by chtěl mít každý. Po absolvování baristického kurzu si Honza Kopřiva nastěhoval svůj první kávovar Rancilio do minikuchyně panelákového 3+1. Nějaký čas obšťastňoval kamarády kávou v domácích podmínkách, ale protože je to muž činu, do půl roku s pomocí svých přátel otevřel první provozovnu blízko autobusového nádraží. Tak vznikl náš Tucan, komunitní kavárna s čítárnou. Něco, co v našem městě ještě nebylo.

Přednáška Mára Holeček

Od začátku jsme se snažili, aby kavárna byla místem setkávání, vzdělávání a čilého kulturního ruchu. Mezi výstavy a koncerty jsme po pár měsících přidali i vlastní workshop „Cesta kávy“, kde se účastníci seznamují s krásami a taji světa kávy.

Cesta kávy

Čím dál častěji jsme začali vyjíždět s tukaním stánkem na akce do okolí. Když jsme nabrali dostatečné množství zkušeností, zorganizovali jsme kousek od kavárny týdenní festival „Podmostem“. V rámci směsice koncertů, přednášek a workshopů se podařilo zkrášlit mostní těleso graffiti s námětem městské architektury, které je zde dodnes. Na akcích spolupracujeme se spřátelenými podniky, např. bistrem „Jako doma“ nebo „Sýrárnou“.

Festival

Trvalo přibližně 2 roky, než se začali hosté u Tucana mačkat. Naštěstí se nám naskytla příležitost přelétnout i s kavárnou na Náměstí ve Valašském Meziříčí do historického domu U Kašlíků. K dispozici jsme měli celý dům, začaly tedy úvahy, jak ho nejlépe využít. Než jsme to však mohli v nových prostorách rozjet, čekalo nás půl roku dřiny, kdy jsme dávali naše nové sídlo dohromady.

Opravy

Během rekonstrukce nám odkryl dům nejedno tajemství. Při odstraňování novodobých přestaveb jsme objevili historický strop a původní vstupní portál do domu. V přízemí vznikly dvě velké místnosti pro hosty – přední s výhledem na náměstí s houpačkami a vajíčky a zadní větší zadní, uzpůsobená pro pořádání koncertů a přednášek. A v průchozí chodbě máme bar s kuchyní.

Přední místnost

Na horní patro jsme se vrhli o rok později. V nových prostorách se začala cvičit jóga, tančit square dance a vznikla kancelář pro freelancery.

Horní patro

Před letní sezónou jsme ve vnitrobloku připravili pro naše zákazníky, z nichž se povětšinou stali naši známí, zahrádku inspirovanou knihovnou.

Sny neznají hranice a o těch kavárnických to platí dvojnásob. Jednoho prosincového dne jsme po další noční šichtě do kavárny zakomponovali pražičku na 12 kg kávy. První pokusy o pražení se neobešly bez obtěžujícího kouře, ale během půl roku učení jsme se dostali k stabilní pražící produkci. V kavárně si tak můžete primárně vychutnat naši tucaní kávu. Nezanevřeli jsme však ani na značku „La Boheme Cafe“, se kterou jsme začínali. Máme ji připravenou jako alternativu na prodej či na filtr.

Pečeme a vaříme s velkou radostí. Kromě našeho pečiva (chleby, rohlíky, housky) se snažíme mít každý den pro hladové zákazníky alespoň jednu polévku a snídaňové menu.

Jídlo

Práce v Tucanovi nikdy nekončí. Co přijde dál, je zatím ve hvězdách, ale určitě se máte na co těšit.